Product Code: LFR62844B
Now £399.99
Was £549.99
Save £150.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The AEG LFR62844B Washing Machine in sleek white is perfect for busy households that prioritise efficiency. Featuring ProSense technology, it automatically tailors each cycle to optimise water and energy use. The Extra-Quick programme enables rapid laundry completion, making it a favourite for those with a packed schedule.
Â
With the EasyIron feature, creasing is minimised so your clothes emerge looking immaculate and ready to wear. Moreover, its Hygiene programme effectively targets bacteria, which is essential for those with sensitive skin.
Â
This machine meets strict energy efficiency standards, making it a smart choice for your laundry needs.
| Additional Information | Inverter Motor+ |
| Add laundry feature | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | UL - UKCA |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 57.2 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Display Screen Type | LED |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | Prosense Extra-Quick program Less creases with EasyIron The Hygiene programme |
| Height | 84.7 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 74 dB |
| No. of Programmes | 10 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Eco 40-60, Cottons, Synthetics, Delicates, Wool, 20Min 3Kg, Duvet, Outdoor, Denim, Hygiene |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 20 min |
| Shipping Depth | 64.6 cm |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 71 kg |
| Shipping Width | 64 cm |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Consumer to register the appliance within 28 days of original purchase, on 0800 597 8462 Or register your appliance online at https://www.aeg.co.uk/mypages/register-a-product |
| Water Supply | Cold |
| Weight | 69.5 kg |
| Width | 59.6 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.