Product Code: WTIK741511
Now £389.00
Was £409.99
Save £20.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 19/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
| Additional Information | EnergySpin: save up to 35% energy on all everyday wash programmes IronFast: up to 50% less creases, saving time spent ironing 15 programmes including Super Quick 14 minutes Adjustable back feet from front - for easy installation ProSmart Inverter Motor with 10 year warranty |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Built-In |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 55 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Door Opening Angle | 150 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | EnergySpin IronFast Super Quick 14 minutes |
| Height | 82 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Load Capacity | 7 kg |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Cottons, Eco 40-60, Synthetics, Mini/Mini14, Delicates/Wool/HandWash, 20C, MixedFabrics, Spin+Drain, Rinse, Drum Clean, Hygiene+, StainExpert, Shirts, SteamTherapy, CoolClean |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 66 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Parts and Labour with additional 8 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | Register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Weight | 65 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.