Product Code: BM1WU3721W
Our price £269.00
This Beko washing machine can handle everything from a quick refresh to large family loads. Exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase this model anywhere else. With 15 cycles, this model can cater for all kinds of fabrics. This includes a Quick Wash which washes a full 7kg load in just 28 minutes. The BM1W03721W features a generous 7 kg capacity to get more washing done at once. Spin speeds of up to 1200 rpm will remove excess water from your clothes, further reducing drying times and energy consumption. And, with automatic recognition, this model will only use the correct amount of water for your load.
| Add laundry feature | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 49.6 cm |
| Digital Inverter Motor | ProSmart Inverter Motor |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 170 |
| Energy Efficiency Class | B |
| Height | 84.5 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 7 kg |
| No. of Programmes | 15 |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Shipping Depth | 51.5 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 63 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Smart Connect | No |
| Spinning Efficiency Class | G |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1200 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Water Supply | Cold |
| Weight | 62 kg |
| Width | 60 cm |
| Wi-Fi | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.