Product Code: BM3WT3941W
Our price £289.99
Introducing the Beko BM3WT3941W, a highly efficient washing machine perfect for families or individuals with an active lifestyle. Boasting a 9kg capacity and 1400 spin speed, this model ensures your laundry is cleaned swiftly, making it ideal for busy homes. The stylish white design adds a modern touch to your laundry room, melding functionality with aesthetics.
This machine features user-friendly options, including various wash programmes tailored for different fabrics, allowing you to customise care for every load. Its impressive energy ratings make it a smart choice for eco-conscious shoppers seeking both performance and savings on their utility bills.
Transform your laundry experience with the Beko BM3WT3941W. Its reliability and efficiency make it an essential addition to any home, ensuring effortless laundry tasks are just a click away.
| Additional Information | EnergySpin: save up to 35% energy on all everyday wash programmes Quick Programme: wash a full load of laundry in just 28 minutes ProSmart Inverter Motor: efficient, durable and quiet Self-Cleaning Drawer: keeps your detergent drawer residue-free Super Quick Programme: wash 2kg of laundry in just 14 minutes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 54.6 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Door Opening Angle | 170 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 84.5 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 9 kg |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Cottons. Eco 40-60, Synthetics, Cottons with Prewash, Mini/Mini14, Delicates/Wool/HandWash, MixedFabrics, Spin+Drain, Rinse, Drum Clean, 20C, stainExpert, Shirts, Hygiene+, CoolClean |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Shipping Depth | 56.65 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 71 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | To activate this guarantee you MUST register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10-year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 49 L |
| Weight | 70 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.