Product Code: CIFY81X
Our price £229.00
Integrate cooking style and efficiency to your kitchen units with the Beko CIFY81X single fan oven. You’ll find an impressive capacity, a great range of functions, and included accessories to help you start preparing meals straightaway.
Five Function Fan Oven
This integrated CIFY81X from Beko comes with a 68 litre capacity and five shelf slots – providing plenty of space and flexibility to cook family meals. As an electric fan oven, it will heat up rapidly, having your dinner ready in less time and at lower temperatures than a conventional model. What’s more, the new air circulation system cooks your food even faster with more consistent results.
This single oven comes with five functions, including:
Fan Heating
Electric Grill
Defrost Function
Grill with Fan
Why not make use of the integrated grill to brown your dishes or crisp them up? Plus, to help you get cooking in a flash, you’ll find the following accessories included in the box – two wire shelves, and a full size enamel cooking tray with an internal grill rack. You can also keep a close eye on the progress of your food with the oven’s interior light.
Easy-Clean Oven Design
This Beko fan oven has enamel side and back linings, as well as a removable glass door, making it simple for you to clean. To soften food leftovers even further via natural steam, then take advantage of the SteamShine cleaning function.
Double-glazed, the door will keep the heat inside the cavity, and the exterior cool. The CIFY81X has been rated ‘A’ for energy efficiency too, helping you save money and the environment.
You’ll find new design elements on this Beko single oven, including a revamped display, knob, handle and décor. As a built in model finished in stainless steel, it will be a stylish and streamlined addition to your kitchen.
Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t find this Beko single fan oven at any other retailer – order the built-in CIFY81X today.
| Additional Information | Fan Heating Electric Grill Defrost function Grill with Fan |
| Brand Name | Beko |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Cleaning Function | Steamshine cleaning for softening the food leftovers |
| Colour | Stainless Steel |
| Control Type | Touch Control |
| Depth | 56.7 cm |
| Display Screen Type | LED Digital |
| Door Material | Glass - Double Glazed |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Fit Type | Built In |
| Functions | 5 |
| Grill/Griddle | Integral Full width variable grill with recessed grill element |
| Height | 59.5 cm |
| Interior Light Type | Bulb |
| Main Oven Capacity | 68 L |
| Main Oven Features | Full width variable grill with recessed grill element 5 functions fan oven Maximum oven visibility - large viewing window and interior light Full size enamel cooking tray with internal grill rack |
| Main Oven Type | Fan |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Net Main Oven Capacity - Litres | 66 Ltrs |
| No of Programmes / Functions | 5 |
| Number of Ovens | 1 |
| Number of Shelves | 5 |
| Oven Accessories | 2 Wire shelves and Full size enamel cooking tray with internal grill rack |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Type | Fan |
| Oven with Integral Grill | Yes |
| Removable Door (for cleaning) | Yes |
| Shipping Depth (cm) | 66 cm |
| Shipping Height (cm) | 65.5 cm |
| Shipping Width (cm) | 66 cm |
| Weight (Approximate) | 32 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.