Product Code: CIHYG32SXE
Our price £249.00
You’ll love cooking on this 75 cm gas hob by Beko. Take advantage of its sleek design to add the final touches to your kitchen. Exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t find this model at any other retailer.
Gas Cooking
The CIHYG323SXE has five burners, ranging in power to a really an intense 5 kW. Three different burner sizes ensure allow you to position all your different pots and or pans, and you can multitask efficiently thanks to the large cooking surface.
There’s also a double 5 kW wok burner, perfect for stir fry cooking. The wok burner evenly distributes high power heat across the bottom of your pan for quicker, more efficient cooking.
What’s more, Beko’s specially designed High-EfficiencyTM gas burners are up to 25% more efficient than standard burners. And, you can save even more time in the kitchen as they cut cooking times down too – helping you get dinner on the table up to 35% quicker.
A Safer Design
Beko has designed the CIHYG32SXE with safety in mind. If your pan of water boils over, you don’t need to worry about the room filling with gas. All five burners have a Flame Safety Device, which cuts out the gas supply if the flame is accidentally put out.
There’s an automatic ignition on all of the burners, so you won’t risk burning yourself with a match or lighter to get things going, while cast iron pan supports will keep your pans steady. Plus, featuring a PractiClean coating, this Beko hob is easy to keep clean.
Measuring 4.6 x 75 x 51, the CIHG32SXE will fit into your kitchen without worry. However, it can be installed into a 60cm space, thanks to its unique design. The stainless steel finish gives a clean and contemporary look to your worktops.
For delicious dishes all the family will enjoy, add this Beko to your Euronics basket today.
| Additional Information | Automatic Ignition Fuse Rating: 13 amps Hose not included Requires Gas safe engineer attaching Plug/Cable Burner power range: 1 to 2.6 kw |
| Brand Name | Beko |
| Colour | Stainless Steel |
| Cooking Element Type | Gas |
| Depth | 51 m |
| FFD Fitted | Yes |
| Fuel Type | Gas |
| Height | 4.6 cm |
| LPG Conversion Kit Available | Yes - available directly from the supplier |
| Manufacturer | Beko PLC |
| Number of Cooking Elements | 5 |
| Pan Supports | Cast Iron |
| Product Type | Hob |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 18 cm |
| Shipping Width | 83 cm |
| Weight (Approximate) | 12.5 k |
| Width | 75 cm |
| Wok Burner | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.