Product Code: CIHYQI21B
Now £199.99
Was £229.00
Save £29.01
Discover the Beko CIHYQI21B induction hob, a stylish 59cm black cooktop designed for modern kitchens. This compact unit delivers an efficient and safe cooking solution, ideal for both novice and experienced chefs. Featuring four cooking zones, it allows for easy meal preparation, perfect for busy families or entertaining friends.
Â
The intuitive touch controls provide precise temperature settings, while residual heat indicators enhance safety during cooking. Complying with the latest safety standards, this induction hob is an energy-efficient choice for your home.
Â
Elevate your culinary experience with the Beko CIHYQI21B induction hob, a perfect blend of convenience and elegance for your kitchen.
| Amp Rating | 25 A |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 1800W |
| Cooking Element 2 Power | Front Right Zone: 1400W |
| Cooking Element 3 Power | Rear Left Zone: 1400W |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 1800W |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Electrical Connection | Hard Wired |
| Features | 30 Amp Power Reliable and efficient cooking Touch Control Simple and precise operation Easy Fit Clips Hassle-free quick installation 9 Power Levels Adjust heat for any recipe |
| Height | 5.2 cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 12 cm |
| Shipping Weight | 10.8 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Parts and Labour with additional 8 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Weight | 9.8 kg |
| Width | 59 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.