Product Code: DTKCE90021W
Our price £289.00
Make laundry days run more smoothly with a condenser tumble dryer from Beko. With a 9kg capacity and plenty of programmes, it’s perfect for families. Choose from 15 cycles to take care of all kinds of fabrics, from Mixed to Delicate and Cottons to Synthetics, the DTKCE90021W is up to the job. The sensor drying programmes identify the level of moisture in the drum and automatically stop the cycle when the optimal dryness level has been reached. This means your clothes are never over-dried and you save time and money too. When you can’t unload your laundry straight away, the anti-crease function rotates the drum periodically for up to two hours, minimising creases. What’s more, the included drain hose can be connected to the drain pipe for direct and easy disposal of water.
| Additional Information | Clean Filter Indicator Light Auto Cooldown Phase Cool Tumble |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 149 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 84 min |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 63.3 cm |
| Drying Technology | Sensor Dry |
| End of Programme Indicator | End of Cycle Buzzer |
| Energy Efficiency Class | B |
| Height | 84.6 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 9 kg |
| Noise Level | 66 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Condenser Tumble Dryer |
| Programmes | Cotton Iron Dry Cotton Eco Dry Cotton Cupboard Dry Cotton Extra Dry Synthetics Iron Dry Synthetics Cupboard Dry Jeans Refresh (Wool Refresh) 30' 10' Outdoor/Sports (Goretex)Mix (Daily) Hygiene (BabyProtect+) Delicates (Gentle Care/Shirts) Xpress Super Short |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 8 cm |
| Shipping Weight | 36.5 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Ventilation | Condensor |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Weight | 35.5 kg |
| Width | 59.7 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.