Product Code: EDC6731K
Our price £459.00
Introducing the Beko EDC6731K, a sleek 60cm double oven electric cooker that fits beautifully into any contemporary kitchen. Featuring a stylish black finish and a vitroceramic hob, this appliance combines aesthetics with impressive functionality. The well-designed double oven compartments offer ample cooking space, perfect for family meals or entertaining guests, while the intuitive controls simplify usage.
Â
With multiple cooking modes, you can enjoy versatile meal preparation, from baking to roasting. Energy-efficient and easy to clean, the vitroceramic surface heats up quickly for added convenience.
Â
Choose the Beko EDC6731K for a modern cooking experience that delivers both performance and style.
| Additional Information | AeroPerfect air circulation design for more even & precise cooking results Fan main oven and conventional top oven with integrated grill offers great flexibility Touch Control LED Display helps to track cooking times 4 zone Rapidlite ceramic hob with an easy clean ceramic surface 69L Main oven capacity, 36L Secondary oven capacity |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 1 Power | 1200W |
| Cooking Element 2 Power | 1700W |
| Cooking Element 3 Power | 1700W |
| Cooking Element 4 Power | 1200W |
| Depth | 60 cm |
| Door Material | Metal & Glass |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | AeroPerfect Circulation Touch Control LED Display Rapidlite Ceramic Hob |
| Height | 90 cm |
| Hob Element Type | Ceramic |
| Interior Light Type | Halogen |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Fan heating, defrost function for oven |
| Main Oven Type | Fan |
| Net Main Oven Capacity | 69 L |
| Net Top Oven Capacity | 36 L |
| Number of Cooking Elements | 3 |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Oven Accessories | 1 x Tray Set 3 Wire Shelves |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Type | Electric |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Cooker |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 60.6 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Parts and Labour with additional 9 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Weight | 57 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.