Product Code: EDG507W
Our price £479.00
Offering everything you need for flexible cooking, this freestanding Beko gas cooker has plenty of room for cooking up any kind of treat. The EDG507W has a twin cavity gas oven and a separate grill for creating different types of food. You’ll also find a four-burner gas hob with enamel supports to cater for a wide range of pans. This model also features a glass lid with automatic shut-off for added safety. You can even use the lid as extra worktop space when the hob isn’t in use.
| Additional Information | - LED timer - Large capacity 54L main oven & 31L top cavity - Thermostatically controlled main gas oven - Thermostatically controlled separate gas grill in top cavity - Removable inner door glass for easier cleaning |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Cooking Element 1 Power | Hob: 2 KW (Rear Left) |
| Cooking Element 2 Power | Hob: 2 KW (Rear Right) |
| Cooking Element 3 Power | Hob: 2.9 Kw (Front Left) |
| Cooking Element 4 Power | Hob: 1 kW (Front Right) |
| Depth | 60 cm |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 90 cm |
| Hob Element Type | Gas |
| Interior Light Type | Circular |
| Levelling Legs | Yes |
| LPG Convertible | Yes |
| Main Oven Features | - Thermostatically controlled main gas oven - Large capacity 54L main oven - LED timer - Removable inner door glass for easier cleaning" |
| Main Oven Type | Gas |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves Grill Pan Set |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Type | Gas |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Gas Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Secondary Oven Features | Thermostatically controlled separate gas grill in top cavity |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 51.8 kg |
| Shipping Width | 56 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Weight | 48.2 kg |
| Width | 50 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.