Product Code: EDG6231W
Our price £549.00
The Beko EDG6231W is an attractive appliance with some great features. With a spacious double oven, enamel matt hob, and integrated grill, this cooker offers plenty of room for creating large family meals. Exclusive to Euronics, you won’t be able to buy this model anywhere else. Equipped with a large 72L main oven, you’ll have plenty of space to rustle up family favourites. The top oven has a 36L capacity and an integral grill, so you can make the perfect cheese on toast in no time, just the way you like it. It’s easy to control your cooker too, with touch-control LEDs offering simple and convenient operation.
| Additional Information | High energy efficient gas burners White LED Display |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Cooking Element 1 Power | 1kW |
| Cooking Element 2 Power | 2kW |
| Cooking Element 3 Power | 2kW |
| Cooking Element 4 Power | 2.9kW |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A+ |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 90 cm |
| Hob Element Type | Gas |
| Interior Light Type | Circular |
| Levelling Legs | Yes |
| LPG Convertible | Yes |
| Main Oven Features | Conventional gas oven 5 shelf positions |
| Main Oven Type | Gas |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Ovens | Double |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves Grill Pan Set |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Type | Double |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Double Oven |
| Secondary Oven Features | Grill 2 shelf positions |
| Secondary Oven Type | Grill |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 58.05 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width grill |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Automatic (consumer keeps receipt) |
| Weight | 54.35 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.