Product Code: HIIP64530UFT
Now £249.99
Was £299.99
Save £50.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
This smart, sleek electric induction hob from Beko heats up quickly and is easy to use, so you can cook up a delicious meal in no time. The HIIP64530UFT has four cooking zones with one Flexizone and different power outputs to create the perfect dish. Choose from nine power levels to suit a wide range of tasks. Each setting is easily selected thanks to the Direct Access controls, making cooking a breeze. Its black glass is simple to clean and will look great in any kitchen. What’s more, the Plug & Play feature means you can plug this appliance into a normal socket without the need for any hard wiring.
| Additional Information | Plug & Play installation Flexible Cooking Zones - 4 Induction with 1 Flexizone Direct Access Control EasyFit Installation Clips |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch Control |
| Cooking Element 1 Power | 1.5kW |
| Cooking Element 2 Power | 1.2kW |
| Cooking Element 3 Power | 1.5 - 2kW |
| Cooking Element 4 Power | 2.4 - 3.7kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52 cm |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Height | 4.8 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Warranty/Guarantee | 1 Year Guarantee + 1 Year Warranty (Redemption Required) |
| Warranty Redemption Information | Customers must register the guarantee within 90 days via beko.co.uk/register or phone 0800 497 0732 |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 59 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.