Product Code: HIXI84700UP
Our price £1,159.00
Experience the perfect blend of style and functionality with the Beko HIXI84700UP Hob Extractor. This sleek black unit, measuring 82cm, is designed to elevate your kitchen aesthetics while ensuring a clean and fresh cooking environment.
Featuring an innovative slider direct access control, this extractor allows for effortless operation, enabling you to adjust the settings with just a gentle swipe. Whether you're simmering a delicate sauce or frying up a feast, you can tailor the extraction power to suit your needs.
The high suction power of this hob extractor effectively eliminates smoke, steam, and unwanted odours, ensuring your kitchen remains a pleasant space for cooking and gathering. With added liquid protection, you can cook confidently, knowing that spills won’t compromise your kitchen decor. Discover how the Beko HIXI84700UP can transform your culinary experience today!
| Additional Information | 80cm Induction Hob Extractor - 4 Induction with 2 Flexizone Slider Direct Access Control for each zone Liquid Protection to safeguard against spills High suction power 530 m3/h at maximum level and 630 m3/h at booster level Special induction coil design for larger cooking area |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Rear Left Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | Front Right Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 2200/3100W (Max/Boost) |
| Depth | 52 cm |
| Electrical Connection | Hard Wired |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Height | 22.3 cm |
| Needs Hard Wiring by an Electrician | Yes |
| Number of Power Levels | 9 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Hob Extractor |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 83 cm |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Weight | 22.7 kg |
| Shipping Width | 95 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Parts and Labour with additional 8 Year Parts Guarantee (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *Register the appliance within 90 days of purchase to receive a 10 year parts guarantee at https://www.beko.co.uk/register |
| Weight | 22.7 kg |
| Width | 82 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.