Product Code: FNM4671P
Now £529.99
Was £599.99
Save £70.00
The FNM4671P tall freezer from Blomberg has been designed to provide lots of storage room for families and busy households. Exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase this model anywhere else. Food protector technology keeps the freezer working in temperatures as low as -15°C. This means you can position this freestanding model anywhere in your kitchen, or even in an unheated garage or utility room. Use the Fast Freeze function to get fresh foods to the right temperature quickly – preserving taste and nutrients for longer. This model is also frost-free, so you won’t have to worry about defrosting your appliance.
| Additional Information | Frost free prevents ice build-up, no need to manually defrost Food protector technology will keep the freezer working even in ambient temperatures as low as -15C Easy Open Handle a clever mechanism help's you open the door with ease Fast freeze function will rapidly freeze fresh food locking in the taste and nutrients. |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 70 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Consumption | 240.09 kWh |
| Energy Efficiency Class | E |
| Fast Freeze | Yes |
| Height | 171.4 cm |
| Ice Maker | Ice Bank with Ice Box |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Net Freezer Capacity | 256 L |
| Noise Level | 38 dB |
| Number of Freezer Drawers | 5 |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Product Type | Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 73 cm |
| Shipping Height | 179.4 cm |
| Shipping Weight | 71.9 kg |
| Shipping Width | 66.5 cm |
| Storage period in power failure (hours) | 10 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Thermostat Available | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 67.4 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.