Product Code: FNT4454I
Our price £679.99
Offering a huge amount of storage for frozen goods, the FNT4454I built-in freezer from Blomberg is perfect for families. As this model is exclusive to Euronics and Agent stores, you won’t be able to purchase it anywhere else. As a frost-free appliance, ice crystals are prevented from forming, saving you the job of manually defrosting. Thanks to Food Protector technology, you can place this model anywhere to suit you including an outbuilding or garage. What’s more, with Fast Freeze, you can freeze fresh food up to 10% faster, locking in nutrients and vitamins.
| Additional Information | Door open alarm |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 54.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Alarm | Yes |
| Energy Efficiency Class | E |
| Fast Freeze | Yes |
| Height | 177.5 cm |
| Installation Type | Integrated |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Number of Freezer Drawers | 6 |
| Number of Freezer Shelves | 2 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Shipping Height | 185.4 cm |
| Shipping Width | 57.5 cm |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Thermostat Available | Yes |
| Width | 54 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.