Product Code: GGRN655N
Our price £549.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 22/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Available in an anthracite design, the GGRN655N will help you bake, grill, and fry to your heart’s content. Roast your Sunday joint and accompaniments in the main gas oven which is ideal for preparing multiple dishes. You’ll find 72L of net space and five slots in this cavity, as well as three wire shelves and a grill pan set included, so you can get your chef’s hat on straightaway. Thanks to four efficient gas burners, and a conventional full-width grill, you’ll have everything you need. And, with easy grip dial and touch control with a white LED display, running the kitchen mealtimes has never been easier.
| Additional Information | Shelf Positions : 5 (Main) & 2(Top) |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Colour | Anthracite |
| Colour Group | Grey |
| Cooking Element 1 Power | 1 kW |
| Cooking Element 2 Power | 2 kW |
| Cooking Element 3 Power | 2 kW |
| Cooking Element 4 Power | 2.9 kW |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A+ |
| Flame Safety Device | Yes |
| Height | 90 cm |
| Hob Element Type | Gas |
| Interior Light Type | Circular |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Type | Gas |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Net Top Oven Capacity | 32 L |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Accessories | 3 Wire Shelves Grill Pan Set |
| Oven Lining Type | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Type | Double |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Cooker |
| Removable Door | Yes |
| Secondary Oven Features | Conventional top oven with full width grill |
| Secondary Oven Type | Gas |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 64 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full Width |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 60 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.