Product Code: HIRN651N
Our price £699.99
Introducing the Blomberg HIRN651N, a contemporary 60cm double oven electric cooker that enhances your cooking journey. Dressed in a stylish anthracite finish and featuring an induction hob, it offers remarkable efficiency and precise heat control.
This cooker is ideal for the aspiring chef who appreciates convenience and versatile performance. Its induction hob heats quickly and evenly, while the ample double ovens allow for simultaneous dish preparation, making it perfect for family feasts or entertaining guests.
Equipped with energy-efficient technology, the Blomberg HIRN651N combines style and functionality, ensuring you enjoy an eco-friendly cooking experience. Upgrade your kitchen today!
| Additional Information | AeroChef - Even heat distribution and circulation for consistent cooking results Two ovens for maximum capacity and greater flexibility Catalytic back wall for easier cleaning 4 zone induction hob with faster and efficient cooking |
| Amp Rating | 32 Amp |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Colour | Anthracite |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Cooking Element 1 Power | Rear Left: 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Rear Right: 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | Front Left: 2000/2300W (Max/Boost) |
| Cooking Element 4 Power | Front Right: 1600/1800W (Max/Boost) |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Material | Glass + U Serigraphy |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Energy Efficiency Class (Secondary Oven) | A |
| Features | AeroChef - even heat distribution Catalytic back wall 4 zone induction |
| Height | 90 cm |
| Hob Element Type | Induction |
| Interior Light Type | Halogen |
| Levelling Legs | Yes |
| Main Oven Features | Fan Heating, Defrost Function for Oven |
| Main Oven Type | Fan |
| Net Main Oven Capacity | 75 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Number of Ovens | 2 |
| Number of Shelf Positions | 5 |
| Oven Accessories | 1 x Tray Set 3 Wire Shelves |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Type | Fan |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Double Oven |
| Secondary Oven Type | Conventional |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 70 cm |
| Shipping Height | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 63.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee with additional 2 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. The standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Weight | 59.2 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.