Product Code: KGM4524
Our price £399.99
Designed with your family in mind, this 50/50 fridge freezer from Blomberg has everything you need to store your fresh and frozen food. Coming with three adjustable glass shelves, three door balconies, a salad crisper, and three freezer drawers, you’ll have plenty of space for everything your family needs. The freezer has Food Protector technology, so you’ll be able to use it in temperatures as low as -15°C. The KGM4524 is frost free and comes with LED lighting, making it easy to find what you’re looking for.
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/ST |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Manual |
| Depth | 57.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | No |
| Display Screen Type | LED |
| Door Handles | External |
| Energy Efficiency Class | E |
| Fast Freeze | No |
| Height | 152.8 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| No. Refrigerator Shelves | 3 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 63 cm |
| Shipping Height | 160 cm |
| Shipping Width | 58 cm |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Suitable for Out Buildings | No |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Width | 54 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.