Product Code: KND24075V
Our price £549.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 17/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Combining practicality and style, this AeroActive Frost Free fridge freezer automatically prevents ice from building up to ensure you never need to manually defrost your freezer again. VitaminCare+ technology preserves Vitamins in fruits and vegetables. Blomberg’s AeroActive cooling system minimises temperature fluctuations, ensuring even cold air distribution within the fridge and between shelves, evenly circulating cold air to keep your food fresher for longer. Stylish Foldable Wine Rack gives you a dedicated and flexible space to store your wine.
| Additional Information | Reversible door |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 66.3 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Height | 203.5 cm |
| Ice Maker | Ice cube tray |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 106 L |
| Net Refrigerator Capacity | 249 L |
| Net Total Capacity | 355 L |
| Noise Level | 36 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Shipping Height | 210.2 cm |
| Shipping Weight | 83 kg |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Compartment | Yes |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Suitable for Out Buildings | Yes |
| Weight | 76 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.