Product Code: KND24075VG
Our price £629.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
With a total net capacity of 355L and a range of storage options, this Blomberg fridge freezer is the perfect addition to your kitchen. Exclusive to Euronics, you won’t be able to buy it anywhere else. Thanks to VitaminCare+, three-colour light technology in the salad crisper drawer mimics the natural 24-hour sun cycle, preserving vitamins in your fruit and vegetables. The KND24075VG also features AeroActive Dual No Frost which minimises temperature fluctuations, ensuring even cooling on every level and keeping your food fresher for longer. Plus, the plastic wine rack offers a convenient safe space to store your favourite tipple or soft drink.
| Additional Information | VitaminCare+ Innovative 3 colour light technology in the salad crisper drawer, cleverly mimics the natural 24 hour sun cycle to preserve vitamins in your fruit and veg for longer. AeroActive Dual NoFrost Plastic Wine Rack |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | Graphite |
| Colour Group | Grey |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 66.3 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Energy Efficiency Class | D |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 6 kg |
| Height | 203.5 cm |
| Ice Maker | Ice cube tray with lid |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 106 L |
| Net Refrigerator Capacity | 249 L |
| Net Total Capacity | 355 L |
| Noise Level | 36 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 5 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Shipping Height | 210.2 cm |
| Shipping Weight | 83 kg |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Split | 70/30 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 76 kg |
| Width | 59.5 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.