Product Code: LRF854311W
Now £529.99
Was £549.99
Save £20.00
Featuring a range of programmes and innovative technology, ease the load with this Blomberg freestanding washer dryer. Exclusive to Euronics and Agent Stores, you won’t be able to find this brilliant model anywhere else. Use the RapidFinish option to wash and dry 5kg of laundry in less than three hours. Or, wash and dry five shirts in just 55 minutes- perfect for those last-minute outfit dramas. You can even take advantage of the shorter wash function which reduces cycle times for added flexibility. What’s more, the LRF854311W features clever sensors which monitor the moisture levels in the drum and stop the cycle when the desired dryness level has been reached.
| Additional Information | Spinsave RapidFinish washes and dries 5kg of laundry in less than three hours Sensor programmes automatically stop at the desired dryness level Wash and dry up to 5 shirts in 55 minutes Shorter Wash function - reduces programme durations at the touch of a button |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in Display | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 57 cm |
| Depth with Door Open | 104.82 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 170 |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Energy Efficiency Class | D |
| Height | 85 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washer Dryer |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Quick Wash Time (Full Load) | 28 min |
| Shipping Depth | 59 cm |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Weight | 65 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Spin-drying Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Performance Class | A |
| Water Supply | Cold |
| Weight | 64 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.