Product Code: LWA18461G
Now £369.99
Was £419.99
Save £50.00
Make laundry days easy with this freestanding washing machine from Blomberg. Exclusive to Euronics, you won’t be able to buy this model anywhere else. Coming with an 8kg capacity and 15 programs to suit a wide range of fabrics, it’s ideal for busy households. The Fast Full Load option washes a full load in just 28 minutes – perfect if you need something in a hurry. Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes. Thanks to the Optima Inverter motor, you’ll enjoy a reliable, more energy-efficient, and quieter machine, making it perfect for homes with children. What’s more, the LWA18461G features a Steam Refresh option which reduces creases in your clothes, so you spend less time ironing.
| Additional Information | SpinSave: Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes. |
| Add laundry feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Annual Water Usage | 47 L |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Graphite |
| Colour Group | Grey |
| Control Type | Dial |
| Depth | 54.6 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Door Opening Angle | 170 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level - Spinning | 76 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Years Guarantee + 2 Years Warranty (Redemption Required) |
| Warranty Redemption Information | To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. The standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years, free of charge |
| Water Supply | Cold |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.