Product Code: LWA27461W
Now £349.99
Was £379.99
Save £30.00
Keep on top of the laundry with this freestanding washing machine from Blomberg. It comes with a 7kg capacity and 15 cycles to cater for a wide range of fabrics. This includes the Fast Full Load option, which can wash a full load in just 28 minutes – perfect if you need something in a hurry. Thanks to the Optima Inverter motor, you’ll enjoy a reliable, more energy-efficient, and quieter machine, making it perfect for homes with children. What’s more, the LWA27461W features automatic water reduction for half and small loads, so you’ll only ever use what you need. This model also includes dial controls and an LED display for easy operation.
| Additional Information | Optima Inverter Motor for reliable, more energy efficient and quieter operation Fast Full load programme - wash 7kg in only 28 minutes Automatic water level reduction for half or small loads |
| Add laundry feature | Yes |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 49.6 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Door Opening Angle | 170 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 84.5 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 7 kg |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Warranty must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Water Supply | Cold |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.