Product Code: LWA29461W
Now £399.99
Was £429.99
Save £30.00
The freestanding Blomberg LWA29461W offers great flexibility when it comes to doing the laundry. It’s equipped with 15 cycles to cater for a wide range of fabrics including, cotton, synthetics, and delicate items. If you need clean clothes in a hurry, the Fast Full Load programme takes just 28 minutes to wash a 9kg load. Better yet, wash a small load in just 14 minutes thanks to the quick wash option. Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes. To reduce your ironing pile, the Steam Refresh function adds steam to the drum to reduce wrinkles in your clothes. What’s more, with the Optima Inverter motor, you’ll enjoy a reliable, more energy-efficient, and quieter machine.
| Additional Information | SpinSave: Save up to 35% of energy with SpinSave technology. It works by effectively dissolving detergent for easier cleaning on your most frequently used programmes. |
| Add laundry feature | Yes |
| Annual Energy Rating(kWh) | 49 kWh |
| Annual Water Usage | 49 L |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Dial |
| Depth | 58 cm |
| Digital Inverter Motor | Optima Inverter Motor |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 170 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 84.5 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 9 kg |
| Noise Level - Spinning | 75 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 14 min |
| Shipping Height | 88.5 cm |
| Shipping Width | 65 cm |
| Size of Porthole | 34 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Performance Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Years Guarantee + 2 Years Warranty (Redemption Required) |
| Warranty Redemption Information | To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. The standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years, free of charge |
| Water Supply | Cold |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 49 L |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.