Product Code: LWI284421
Our price £499.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 19/04/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Blomberg LWI284421 Integrated Washing Machine offers an ideal solution for contemporary homes needing effective cleaning and efficiency. With an 8kg capacity and a rapid 1400 rpm spin speed, this machine is perfect for families or busy individuals who appreciate quick wash cycles while conserving energy.
Â
Its diverse range of innovative programmes caters to various fabrics, ensuring a gentle yet thorough clean. Showcasing a high energy efficiency rating, it helps lower energy consumption and monthly bills, making it a smart choice for eco-conscious users.
Â
Designed for quiet operation and seamless kitchen integration, the Blomberg LWI284421 is both user-friendly and safe. Choose this washing machine for an exceptional laundry experience combining technology and reliability.
| Additional Information | SpinSave: save up to 35% energy on all everyday wash programmes IronFast: up to 50% less creases, saving time spent ironing Adjustable back feet from front - for easy installation |
| Annual Energy Rating(kWh) | 47 kWh |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Built-in or Freestanding | Built In |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Certifications & Standards | CE_VDE_UKCA |
| Child Lock | Yes |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Control Type | Dial and Button |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 55 cm |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Door Opening Angle | 150 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | SpinSave - up to 35% energy saving on everyday washes Fast Full load programme - 8kg in only 28 minutes Mini 14' - up to 2kg of laundry in just 14 minutes |
| Height | 82 cm |
| Height Adjustment | Yes |
| Installation Type | Integrated |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| No. of Programmes | 15 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 2200 W |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Cottons, Eco 40-60, Synthetics, Fast Full Load/Mini14', Delicates/Wool/HandWash, 20C, Mix, Spin+Drain, Rinse, Drum Clean, Hygiene+, Stain, Shirts, SteamTherapy, ColdWash |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 28 min |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Shipping Height | 87 cm |
| Shipping Weight | 73 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 3 Year Guarantee with additional 2 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | *To activate this promotion you MUST register the product within 90 days of purchase at blomberguk.com/register. The standard 3 year manufacturers guarantee will then be extended to 5 years - free of charge. |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Weight | 72 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.