Product Code: MIN74387NP
Now £319.99
Was £329.99
Save £10.00
Cook delicious meals for the whole family easily with the Blomberg MIN74387NP Induction hob. Exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase this model anywhere else. Ideal for busy households, the direct access touch display provides separate control for each zone. With nine power levels per zone, you can create all your favourite dishes with complete precision. Get up to 3.4kW of power with the boost function. This option rapidly heats the cooking zone and pan to exactly the right temperature you’ve chosen. Plus, the residual heat indicators, child lock, and auto shut-off add safety to your cooking. What’s more, thanks to Plug & Play installation, there’s no hard wiring required, so you can get cooking straight away.
| Additional Information | 1 - 9 adjustable power levels per zone |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Boost Function | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch |
| Cooking Element 1 Power | Front Left Zone: 1.5 kw / 2 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 2 Power | Front Right Zone: 1.2 kw / 1.8 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 3 Power | Rear Left Zone: 1.5 kw / 2 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element 4 Power | Rear Right Zone: 2.4 kw / 3.7 kw (Max/Boost) |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52 cm |
| Flexible Induction Zone | Yes |
| Height | 4.8 cm |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Number of Power Levels | 9 |
| Pan Presence Sensor | Yes |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Induction Hob |
| Rapid Heat-up | Yes |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Shipping Depth | 55.5 cm |
| Shipping Height | 12.5 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Width | 65.5 cm |
| Weight | 10.8 kg |
| Width | 59 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.