Product Code: MIX55487N
Our price £419.99
Whip up an array of delicious dishes with this stylish induction hob from Blomberg. Featuring five zones and flexible cooking, it’s the ultimate kitchen accessory for all keen cooks. This model is also exclusive to Euronics and Agent stores, so you won’t be able to buy it anywhere else.
Flexible Cooking
Whether you’re boiling, frying, sautéing, or searing, the MIX55487N has you covered. Discover five induction cooking zones with varying power and 15 cooking levels, to accommodate a range of pots and pans:
Front Left: 1.5/2.0 kW
Rear Left: 1.5.2.0 kW
Front Right: 1.5/2.2 kW
Rear Right: 2.4/3.7 kW
Central: 2.4/3.6 kW
If you need to boil water or reduce a sauce quickly, then take advantage of this Blomberg hob’s Booster function. You’ll also find one flexi-zone which will automatically recognise a saucepan’s size, for maximum cooking flexibility. Plus, a sensor on the middle zone keeps the cooking temperature constant for more precise cooking results.
Blomberg Design
Blomberg’s MIX55487N features slider direct access control, so you can carefully cook your dishes to perfection. Each zone can be operated separately by touch, giving you complete management for a multitude of culinary creations.
Blomberg has equipped this hob with a range of safety features to give you complete peace of mind. The child safety lock can be activated to prevent little fingers from turning on the hob accidentally. Even better, you’ll also find an automatic shut-off feature and residual heat indicators so you can see at a glance if the hob is still too hot to touch.
A sleek design in a black finish makes this Blomberg hob a perfect addition to any kitchen. With no protruding buttons or dials, the ceramic surface is easy to clean with just a simple wipe of a warm cloth.
The MIX55487N will make light work of cooking family dinners. Order this Blomberg model from Euronics today.
| Features | 5 Variable Zones Cooking Temperature Sensor Booster Function, Residual Heat Indicator |
| Additional Information | 5 Variable Zones Cooking Temperature Sensor Booster Function, Residual Heat Indicator |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Bluetooth | No |
| Certifications & Standards | CE |
| Colour | Black |
| Control Type | 15 |
| Cooking Element Type | Induction |
| Depth | 52 cm |
| Features | 5 Variable Zones Cooking Temperature Sensor Booster Function, Residual Heat Indicator |
| Fuel Type | Electric |
| Height | 4.8000 cm |
| Number of Zones | 5 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Hob |
| Touch Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Weight | 11 kg |
| Width | 78 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.