Product Code: ROEN8201B
Our price £299.99
A large capacity, five cooking functions, and easy-clean oven liners make the Blomberg ROEN8201B perfect for any household. Equipped with a large 72L capacity, you’ll have plenty of room to cook up those culinary delights your family will love. The AeroChef technology distributes heat evenly throughout the cavity, so everything you make will be cooked to perfection. Programming this exclusive model is simple too, thanks to the touch-control LED timer. And, this model comes with a full-sized enamel tray with an internal grill rack so you can get cooking straight away.
| Additional Information | 5 Function: Fan Heating, Electric Grill, Defrost, Grill with Fan, Interior Light |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 56.7 cm |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | Built-in Single Fan Oven |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 59.5 cm |
| Interior Light Type | Circular |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 5 |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Built-in Single Fan Oven |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Full width variable grill with recessed grill element |
| Warranty/Guarantee | 5 year guarantee |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.