Product Code: ROEN8232BP
Our price £399.99
This Blomberg oven is a great option for any kitchen. Exclusive to Euronics, you won’t be able to purchase this brilliant model anywhere else. A generous 72L net capacity will provide more than enough oven space for any household. AeroChef technology ensures even heat distribution and airflow throughout the cavity, providing precise and consistent cooking results every time. The ROEN8232BP comes with two wire shelves and a grill rack, so you can get cooking right away. Choose from nine cooking functions for added versatility while the defrost function keeps mealtimes simple. Plus, thanks to Pyrolytic self-cleaning, keeping your oven in great addition is a breeze.Â
| Additional Information | 9 different functions for versatility |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Control Type | Touch |
| Depth | 56.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Material | Glass |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | AeroChef technology Pyrolytic self cleaning Touch control LED timer |
| Fuel Type | Electric |
| Height | 59.5 cm |
| Interior Light Type | Circular |
| Keep Warm Function | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Accessories | 2 wire shelves Grill Pan Rack |
| Oven Type | Electric |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Oven |
| Removable Door | Yes |
| Self Cleaning Technology | Yes |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Weight | 34.4 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Warranty/Guarantee | 5 Years Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Guarantee must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 32.2 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.