Product Code: ROEN9202DX
Our price £329.99
A generous 71L capacity on this Blomberg built-in single oven will provide more than enough oven space for any household. Choose from five functions that cover all cooking styles for complete versatility. The AeroChef technology ensures hot air is circulated throughout the entire cavity, to achieve even cooking across multiple levels. The modern touch-control LED timer is easy to use while the control knobs offer a seamless finish, just push in, and pop out. Why not add the ROEN9202DX to your cooking routine today?
| Additional Information | Fan oven with 5 different functions for versatility Full width variable grill with recessed grill element Premium dark steel design Easy grip push-in pop-out knobs Side racks Easy clean, double glazed oven door with full glass inner door Maximum oven visibility - large viewing window and interior light Easy clean enamel Full size enamel cooking tray with internal grill rack |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Steel |
| Colour Group | Steel |
| Control Type | Touch |
| Depth | 56.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Material | Metal & Glass |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Features | AeroChef technology Touch Control LED timer Large 72L capacity |
| Height | 59.5 cm |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 5 |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Oven Type | Single Oven |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Oven |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.