Product Code: ROEN9222DX
Our price £299.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
From family meals to dinner parties, this multi-function Blomberg oven has nine powerful programmes to redefine your meal times. The AeroChef technology ensures hot air is circulated throughout the entire cavity, to achieve even cooking across multiple levels. Choose the correct setting using the touch control LED display and retractable dials. An enamel lining on the side walls and a catalytic lining on the back wall take the effort out of cleaning the ROEN9222DX. And, the door has an Oleophobic Nano coating on the inside, making cleaning as easy as possible.
| Additional Information | Massive oven capacity - 72 litres Full width variable grill with recessed grill element Premium dark steel design Easy grip push-in pop-out knobs 9 different cooking function for versatility Telescopic shelf system Easy clean, triple glazed oven door with full glass inner door Maximum oven visibility - large viewing window and interior light Full size enamel cooking tray with internal grill rack Finger print free stainless steel |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Steel |
| Colour Group | Steel |
| Depth | 56.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Material | Glass |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | Single Oven |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Height | 59.5 cm |
| Net Main Oven Capacity | 72 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 5 |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Oven Type | Electric |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Single Oven |
| Shipping Depth | 66 cm |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 66 cm |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.