Product Code: ROTN9202DX
Our price £549.99
Awaiting stock
Estimated Delivery 21/06/26
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The ROTN9202DX built-under double oven from Blomberg is really spacious and has plenty of added features to help you out in the kitchen. With a dark steel finish, this appliance will be a modern and stylish addition to any kitchen. The push-in, pop-out control knobs keep the oven looking streamlined when not in use while the touch-control LED timer makes choosing the right setting simple. Plus, the oven has catalytic liners on the side walls to make light work of cleaning.
| Additional Information | 3 functions fan main oven and 4 functions conventional top oven Side racks Diamond quality easy clean enamel oven interior Full size enamel cooking tray with internal grill rack 3 wire shelves with stop position system |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Steel |
| Colour Group | Steel |
| Depth | 57.5 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Material | Metal & Glass |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | Dobule Oven |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | Catalytic Liners Touch Control LED timer Pop-out controls |
| Fuel Type | Electric |
| Height | 71.5 cm |
| Net Main Oven Capacity | 48 L |
| Net Top Oven Capacity | 38 L |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 5 |
| Oven Lining Type - Back | Catalytic |
| Oven Lining Type - Sides | Catalytic |
| Oven Type | Electric |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dobule Oven |
| Shipping Depth | 80 cm |
| Shipping Height | 65.5 cm |
| Shipping Width | 95 cm |
| Type of Grill/Griddle | Electric Grill |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Guarantee |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.