Product Code: KND24692V
Now £499.99
Was £529.99
Save £30.00
Unpack your groceries into this white 50/50 fridge freezer from Blomberg. Its innovative technology will make organising your favourite items a breeze. VitaminCare+ mimics the natural 24-hour sun cycle to preserve vitamins and minerals in your fruit and vegetables – so they stay fresh for up to five days longer. The AeroActive Duel NoFrost system minimises temperature fluctuations, distributing cold air evenly on every shelf, for fresher food and no ice build-up. You can even store the KND24692V in an outbuilding or garage thanks to Food Protector technology. What’s more, with reversible doors, a foldable wine rack, and a touch display screen, this model makes light work of storing favourite foods.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Certifications & Standards | CE-UKCA |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Depth | 70.7 cm |
| Display Screen Type | Touch Screen |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 7 kg |
| Height | 192 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 127 L |
| Net Refrigerator Capacity | 190 L |
| Net Total Capacity | 317 L |
| Noise Level | 37 dB |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Shipping Depth | 76.2 cm |
| Shipping Height | 198.7 cm |
| Shipping Weight | 77 kg |
| Shipping Width | 66.1 cm |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Warranty/Guarantee | 3 Years Guarantee |
| Warranty Redemption Information | Guarantee must be registered within 90 days at https://www.blomberguk.com/support/register |
| Weight | 72 kg |
| Width | 59.7 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.