Product Code: BBH3230GB
Now £149.99
Was £229.99
Save £80.00
Looking for a fantastic vacuum cleaner to keep your home spotlessly clean? Try the Flexxo BBH3230GB from Bosch – this upright model provides great results on a range of floor types.
Bosch Cleaning Power
With 23Vmax of power, the BBH3230GB has plenty of oomph to get the job done. It also offers excellent performance on both carpets and hard floors, so you can clean throughout your home, and still achieve the same great results.
Vacuum cleaners tend to lose suction when the dust cup fills up. Bosch’s effective RobustAir system delivers consistent high performance thanks to powerful air flow and improved seals. This means the dust cup and filters require less cleaning, saving you time.
The motorised AllFloor HighPower brush operates at around 5000 revolutions per minute, achieving a thorough clean on all floor types such as carpet, tiles, and laminate. Thanks to the EasyClean design, you can detach the brush roll from the floorhead to remove hair and dirt for a more thorough clean.
Convenient Use
Bosch has created the ultimate cordless cleaner that doesn’t compromise on power. Including Lithium-Ion technology, it takes just five hours to charge and runs for up to 50 minutes. With two power levels, you’ll always have the perfect setting for the job at hand.
Clean up any type of mess with the integrated onboard tools. Use the crevice nozzle to reach awkward corners or high ceilings or choose the combination tool to clean surfaces and upholstery. Plus, the BBH3230GB can also be used as a handheld. Simply detach from the stick for convenient on-the-spot cleans on tables, worktops, sofas, soft furnishings or even those hard-to-reach areas such as drawers and under furniture.
What’s more, the BBH3230GB can fit neatly into any niche or corner thanks to its slim design. It can also stand on its own without falling over – ideal if you’re taking a break from vacuuming or the cleaner is on charge.
It’s easy to clean the washable filter, which along with the mechanics, Bosch has optimised for less maintenance.
Features in sleek black, the BBH3230GB will transform the way you tackle your chores. Add this Bosch cordless vacuum cleaner to your basket now.
| Attachments | Crevice nozzle, Upholsery brush, Dusting brush |
| Bluetooth | No |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | No |
| Depth | 18 cm |
| Dust Capacity | 0.4 L |
| Dust Collection | Bagless |
| Features | All floor types RobustAir System Integrated onboard tools |
| Filter Type | Washable |
| Floor Type | Carpet, Tile, Parquet, Stone, Laminate, Upholstery |
| Height | 115 cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 50 min |
| Noise Level | 81 dB |
| Number of Power Levels | 2 |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Upright Vacuum |
| Shipping Depth | 63.38 cm |
| Shipping Height | 27.5 cm |
| Shipping Width | 63.38 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Weight | 3 kg |
| Width | 26.5 cm |
| Wi-Fi | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.