Product Code: BBH3280GB
Our price £159.99
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Glide from room to room with ease thanks to this ultra-lightweight, 2-in-1vacuum cleaner from Bosch. This cordless handstick vacuum cleaner is available with a stylish silver finish.
Bosch Brilliance
No longer will you have to push around large, heavy vacuums or struggle to lug them up the stairs – weighing just 3 kg, the BBH3280GB makes light work of cleaning your floors. It’s a 2-1 vacuum cleaner with a built-in detachable handheld, so you’ll always have the right tool for the job.
Vacuum cleaners tend to lose suction when the dust cup fills up. Bosch’s effective RobustAir system delivers consistent high performance thanks to powerful air flow and improved seals. This means the dust cup and filters require less cleaning, saving you time.
With an extra-long 50 minute run time thanks to Lithium-ion technology, you’ll get through the whole house on a single charge. When it does run out, a five-hour charging time means the batteries will be ready again in no time.
Convenient Cleaning
The Bosch BBH3280GB uses cordless technology to make vacuuming as easy as possible – you’ll be able to manoeuvre around your home without having to swap plug sockets. You can also get into small corners and awkward spaces thanks to the integrated onboard tools. Use the crevice nozzle to reach awkward corners or high ceilings or choose the combination tool to clean surfaces and upholstery.
The brush roller on this model is simple to maintain thanks to the EasyClean system. A groove in the roller allows you to cut through any hair that’s wrapped around it – you can then pull loose hairs free and slide the roller back into the vacuum head.
What’s more, the BBH3280GB can fit neatly into any niche or corner thanks to its slim design. It can also stand on its own without falling over – ideal if you’re taking a break from vacuuming or the cleaner is on charge.
With two power settings and fantastic cleaning power, the Bosch BBH3280GB vacuum cleaner will get into every nook and cranny. Get yours today.
| Attachments | Crevice nozzle, Upholstery brush, Dusting brush |
| Bluetooth | No |
| Colour | Silver/Grey |
| Colour Group | Grey |
| Cordless | Yes |
| Cyclonic Technology | No |
| Depth | 18 cm |
| Dust Collection | Bagless |
| Features | All floor types RobustAir System Integrated onboard tools |
| Filter Type | Washable |
| Floor Type | Carpet, Tile, Parquet, Stone, Laminate, Upholstery |
| Height | 115 cm |
| Maximum Battery Recharge Time | 5hrs |
| Maximum Battery Run Time | 50 min |
| Number of Power Levels | 2 |
| Pet Hair Cleaning | No |
| Product Category Group | SDA |
| Shipping Depth | 64 cm |
| Shipping Height | 27.5 cm |
| Shipping Width | 64 cm |
| Weight | 3 kg |
| Width | 26.5 cm |
| Wi-Fi | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.