Product Code: BGS05BA2GB
Our price £99.99
Enjoy a robust design combined with power cleaning with this cylinder vacuum cleaner from Bosch. Light, super-compact, and easy to store, the bagless BGS05BA2GB makes light work of cleaning your home. Powered by Air Cycle technology, double filtration removes fine dust particles, bacteria, and pollutants from your surroundings, helping you breathe easily and promoting good air quality. Thanks to its space-saving design, storing it after use is simple and convenient. Plus, it’s easy to store the hose too. Available in black and coming with a combination, a universal, and a hard floor nozzle, whole-home cleaning is a breeze.
| Additional Information | Air Cycle Technology: double filtration filters fine dust particles, bacteria and pollutants Compact and easy to store Easy Clean System Easy Hose Storage |
| Cable Length | 6 m |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Depth | 38.1 cm |
| Dust Capacity | 1.5 L |
| Dust Collection | Dust Container |
| Features | Air Cycle technology Easy clean system Super compact |
| Floor Type | Carpet Hard Floors |
| Height | 31.4 cm |
| Material | Plastic, Stainless Steel |
| Noise Level | 78 dB |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Product Category Group | SDA |
| Product Type | Vacuum |
| Shipping Depth | 49 cm |
| Shipping Height | 36 cm |
| Shipping Weight | 7.4 kg |
| Shipping Width | 29 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Weight | 6.7 kg |
| Width | 26.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.