Product Code: FFL020MS2B
Our price £129.00
Enjoy complete cooking flexibility with Bosch’s FFL020MS2B. This solo microwave has plenty of handy options to help you prepare the family meals.
Handy Microwaving
With five power levels and seven auto menu options covering defrosting and cooking, Bosch has created a model which covers all your microwaving needs. Choose from four defrost and three cooking modes to get the best use out of your microwave.
The 20 litre capacity provides plenty of space for most families, while offering 800 W of power to accommodate all your cooking needs. Inside the appliance there’s a 27cm turntable which rotates during cooking, ensuring that your food will be heated evenly and safely. The turntable is made of glass which makes it really simple to clean – either give it a quick wipe over or put it in the dishwasher.
Easy to Use
Keep the FFL020MS2B as good as new thanks to the easy clean system. Just place a cup of water with a drop of washing-up liquid in the microwave and add a small metal spoon*. Set your microwave to 600 W and turn it on for three minutes. The cleaning system softens dried on food from the surface, making it easy to wipe away with a clean cloth.
This Bosch model has a timer than can run for a full 60 minutes, and the dial controls let you see, at a glance, how many minutes you have left. This will mean you can time to perfection and get the rest of your meal prepared while you’re waiting. There’s an LED internal light, so you can keep an eye on your food, while the automatic safety switch-off adds extra peace of mind.
Coming in a sleek black and stainless steel finish, the Bosch FFL020MS2B solo microwave makes cooking effortless. Add one to your basket today.
*Adding a spoon helps with even heat distribution as well as preventing spattering and delayed boiling. We always recommend taking care when using this function and refer to manufacturer’s instructions.
| Additional Information | LED lighting: perfect illumination of foods with minimum energy consumption |
| Brand Name | Bosch |
| Child Lock | No |
| Colour | Black |
| Controls | Dial |
| Depth | 34.5cm |
| Features | Cleaning assistance: less cleaning effort thanks to the new cleaning option Microwave function: time saving preparation, defrosting and re-heating of dishes Automatic safety switch off LED lighting: perfect illumination of foods with minimum energy consumption |
| Function | Microwave |
| Height | 26cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Depth | 30.0cm |
| Internal Height | 18.0cm |
| Internal Width | 28.0cm |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Microwave Capacity | 20 Litres |
| Microwave Power | 800 Watts |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Product Line | Microwave Oven |
| Shipping Depth | 50.5cm |
| Shipping Height | 31.0cm |
| Shipping Width | 41.0cm |
| Turntable Diameter | 27 cm |
| Type | Solo Microwave |
| Weight (Approximate) | 12.5kg |
| Width | 44.2cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.