Product Code: FFL023MW0B
Our price £139.00
With five power levels and seven auto menu options covering defrosting and cooking, Bosch has created a model which covers all your microwaving needs. Choose from four defrost and three cooking modes to get the best use out of your microwave.
Â
Featuring AutoPilot 7, you can cook your meals to perfection, every time. Simply select the function you need, add the weight of the dish and press start. The clever programmes will determine the cooking mode, temperature, and the duration so you’re safe in the knowledge that each meal is cooked exactly how you need it.
Â
Use the favourite option so you can pre-programme your favourite settings to use at the touch of a button. And, with the Quick Start option, you’ll get full microwave power for 30 seconds – perfect for heating up any leftovers.
Â
Easy to Use
The 20 litre capacity in the Bosch FFL023MW0B provides plenty of space for most families, while offering 800 W of power to accommodate all your cooking needs. Inside the appliance there’s a 27cm turntable which rotates during cooking, ensuring that your food will be heated evenly and safely. The turntable is made of glass which makes it really simple to clean – either give it a quick wipe over or put it in the dishwasher.
Â
There’s an LED internal light, so you can keep an eye on your food, while the automatic safety switch-off adds extra peace of mind. Plus, the included child lock will stop any little fingers from changing any settings.
Â
Keep an eye on your food using the LED display, while the rotary dial and membrane keys make operating this microwave a breeze.
Â
Coming in a classic white finish, the Bosch FFL023MW0B solo microwave is the ideal kitchen companion for any home. Order yours from Euronics today.
Â
| Additional Information | LED lighting: perfect illumination of foods with minimum energy consumption |
| Brand Name | Bosch |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Controls | Dial, Membran keys, Rotary knob, Start button |
| Depth | 34.5cm |
| Features | AutoPilot 7: every dish is a perfect success thanks to 7 pre-set autmatic programmes Favourite button for individual settings (1 setting) Quick Start Button: one tap to maximum microwave power for 30 seconds 4 defrost and 3 cooking programmes in microwave function |
| Function | Microwave |
| Height | 26cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Internal Depth | 30.0cm |
| Internal Height | 18.0cm |
| Internal Width | 28.0cm |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Microwave Capacity | 20 Litres |
| Microwave Power | 800 Watts |
| Microwave Type | Solo Microwave |
| Number of Power Levels | 5 |
| Product Line | Microwave Oven |
| Shipping Depth | 50.5cm |
| Shipping Height | 31.0cm |
| Shipping Width | 41.0cm |
| Turntable Diameter | 27 cm |
| Type | Solo Microwave |
| Weight (Approximate) | 12.5kg |
| Width | 44.2cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.