Product Code: HQA534BS3B
Our price £399.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Cook everything you love with this built-in single oven from Bosch. Equipped with a range of features, you’ll transform your mealtimes. Thanks to 3D HotAir, you can bake evenly on up to three levels. The fan distributes heat quickly and consistently throughout the cavity, so everything comes out perfectly every time. You can also cook two dishes at the same time – bake that lasagna for dinner and those breakfast muffins in one go, without mixing flavours. Use the HotAir steam function to create fluffy-on-the-inside, crispy-on-the-outside dishes while the added steam option is ideal for preventing food from drying out. When you’re done creating culinary masterpieces, the HQA534BS3B is equipped with Eco Clean Direct, a special coating on the back wall to break down fat and grease while you cook – for the entire service life of the appliance.
| Amp Rating | 13amp plugged - *consult with a qualified electrician |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Control Type | Knobs |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class | A+ |
| Height | 59.5 cm |
| Installation Type | Built In |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Number of Ovens | Single |
| Number of Shelves | 3 |
| Oven Accessories | 2 x Combination Grid Universal Pan |
| Product Category Group | White Goods |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Shipping Weight | 38.5 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Automatic (consumer keeps receipt) |
| Weight | 34.7 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.