Product Code: KGN27NBEAG
Our price £449.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
This Bosch fridge freezer has a stylish black finish and an impressive capacity to make it the ideal addition to any home. The NoFrost technology removes humidity from the air and prevents ice from forming inside the appliance. There’s also Multi Airflow technology in the fridge to ensure an even temperature. Small fans move cold air constantly, which helps foods retain their flavour for longer. Plus, the KGN27NBEAG has FreshSense technology which constantly monitors and controls the ambient temperature inside for perfect freshness every time.
| Additional Information | Intelligent Inverter Technology |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/ST |
| Colour | Black |
| Colour Group | Black |
| Defrost Type | Frost Free |
| Depth | 55.7 cm |
| Door Handles | Integrated |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 182.4 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 86 L |
| Net Refrigerator Capacity | 17 L |
| Net Total Capacity | 255 L |
| Noise Level | 41 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 4 |
| Number of Refrigerator Crispers | 1 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 3 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Removable Door | Yes |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 58 cm |
| Shipping Height | 188.7 cm |
| Shipping Weight | 57 kg |
| Shipping Width | 58 cm |
| Split | 50/50 |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 11 hr |
| Weight | 52.9 kg |
| Width | 55 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.