Product Code: KGN392LAGG
Our price £999.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Bosch KGN392LAGG fridge freezer is the perfect solution for families who value convenience and quality. Designed to hold a large variety of fresh and frozen foods, it features advanced VitaFresh XXL technology, ensuring that your groceries retain their freshness for longer. Its sleek stainless steel finish adds a touch of modern elegance to your kitchen while providing durability.
Crafted with a Perfect Fit design, this appliance can be effortlessly integrated into any kitchen. User-friendly controls simplify operation, and practical features like the Door Open Alarm and Super Freezing function enhance food preservation and energy efficiency.
With compliance to energy standards and bright LED lighting, the Bosch KGN392LAGG is an excellent investment, offering you superior functionality and peace of mind in food storage.
| Additional Information | LED lighting. Keep your groceries in perfect view. |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Cooling Capacity (kg/24H) | 10 kg |
| Defrost Type | Total No Frost |
| Depth | 66.5 cm |
| Digital Inverter Compressor | Yes |
| Door Alarm | Yes |
| Door Handles | Integrated |
| Energy Efficiency Class | A |
| Fast Freeze | Yes |
| Freezing capacity per 24hrs (kg) | 10 kg |
| Height | 203 cm |
| Hinge Position | Right (reversible) |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Multi Air Flow Technology | Yes |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Noise Level | 29 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 4 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Reversible Doors | Yes |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Shipping Height | 209 cm |
| Shipping Weight | 107.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 21 hr |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | The 5 year Warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. Either call Bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Weight | 90.8 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.