Product Code: KGN392WEBG
Now £599.00
Was £699.00
Save £100.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
The Bosch KGN392WEBG fridge freezer is designed to keep food fresher for longer with VitaFresh technology, offering climate and temperature control for optimal storage. The Easy Access Shelf ensures you can reach every item with ease, while LED lighting provides clear visibility.
This frost-free fridge freezer includes Perfect Fit, allowing placement right against walls or furniture. Individual Temperature Control lets you adjust fridge and freezer settings independently, and the Super Cool & Super Freezing functions help maintain food quality when adding new groceries. The Intelligent Inverter Technology ensures efficient cooling while reducing energy consumption.
With shatterproof safety glass shelves, a door alarm, and Bosch Home Connect compatibility, this fridge freezer combines convenience, efficiency, and durability—making it the perfect addition to modern UK kitchens.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Climate Class | SN/T |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Depth | 66.5 cm |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 203 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Net Freezer Capacity | 103 L |
| Net Refrigerator Capacity | 260 L |
| Net Total Capacity | 363 L |
| Noise Level | 35 dB |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Fridge Freezer |
| Shipping Depth | 78 cm |
| Shipping Height | 209.5 cm |
| Shipping Weight | 76 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 15 hr |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | The 5 year Warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. Either call Bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Weight | 69.7 kg |
| Width | 60 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.