Product Code: KIR81VFE0G
Now £899.00
Was £999.00
Save £100.00
Discover the Bosch KIR81VFE0G 54.1cm Integrated Tall Larder Fridge, a must-have for modern kitchens. With its impressive height of 177cm and an E energy rating, this fridge is designed to store your groceries efficiently. The innovative Super Cooling technology quickly reduces the interior temperature, ensuring that your newly added items stay fresh. The spacious Multi Box XXL drawer is ideal for accommodating larger products with convenience.
Activate the Super Cool feature easily with a button for a temporary 2°C drop, which resets automatically after 6-15 hours to enhance energy efficiency. With bright LED lighting for perfect visibility and settings managed through the Home Connect app, this fridge stands out as a remarkable food storage solution in any home.
| Additional Information | Included accessories: 3 x egg tray, 1 x Heavy-duty hinge support |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Climate Class | SN/ST |
| Defrost Type | Auto Defrost |
| Depth | 54.8 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Energy Efficiency Class | E |
| Height | 177.2 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | LED |
| Net Refrigerator Capacity | 310 L |
| Net Total Capacity | 310 L |
| Noise Level | 35 dB |
| No. Refrigerator Shelves | 6 |
| Number of Refrigerator Crispers | 2 |
| Number of Refrigerator Door Bins | 5 |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Tall Fridge |
| Reversible Doors | Yes |
| Warranty/Guarantee | 2 Year Guarantee with additional 3 Year Warranty (*Registration Required) |
| Warranty Redemption Information | The 5 year Warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. Either call Bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Weight | 52.5 kg |
| Width | 54.1 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.