Product Code: MBA533BS3B
Our price £749.00
Awaiting stock
This product is not available to buy online at this time.
Please contact us on 01953 881248 for more information.
Experience culinary excellence with the Bosch MBA533BS3B Series 4 Built-In Double Oven, designed to elevate your cooking to remarkable heights. With its sleek stainless steel finish, this oven not only adds a modern touch to your kitchen décor but also maximises your cooking efficiency.
The revolutionary 3D Hotair technology ensures even heat distribution, allowing you to achieve perfect baking results on three different levels simultaneously. Preparing multiple dishes at once has never been easier!
With features like an LED display control for easy operation and EcoClean Direct, which minimises cleaning time thanks to its special rear wall coating, this oven offers functionality and convenience. Embrace the power of versatility with various cooking options, and discover how this appliance can transform your kitchen experience. Don’t wait; bring home the Bosch Series 4 today and start creating culinary masterpieces.
| Additional Information | Bosch, Series 4, Built-in Double Oven, 60cm in Stainless steel 3D Hotair: even heat distribution for perfect results on up to three levels LED-display control, red: easy-to-use thanks to the time functions Pop-out controls: Make the front of the oven easy to clean and give it a sleek look Eco Clean Direct: less cleaning effort thanks to a special coating which covers the rear wall of the lower oven Extra-large capacity oven 3 x combination grid, 1 x universal pan Hotair gentle, Full width grill, Hot Air, Hot air grilling, Conventional heat |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Stainless Steel |
| Depth | 55 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Energy Efficiency Class | A |
| Features | 3D Hotair Extra-large capacity oven Pop-out controls LED-display control Timer |
| Height | 88.8 cm |
| Installation Type | Built In |
| Interior Light Type | Yes |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Net Top Oven Capacity | 34 L |
| Number of Ovens | Double |
| Number of Shelves | 4 |
| Oven Accessories | 3 x Combination Grid Universal Pan |
| Oven Type | Electric |
| Product Category Group | MDA |
| Product Type | Double Oven |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Shipping Height | 96 cm |
| Shipping Weight | 52.1 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Type of Grill/Griddle | Hotair gentle, Full widthgrill, Hot Air, Hot airgrilling, Conventional heat |
| Warranty/Guarantee | 2 Years Warranty |
| Warranty Redemption Information | Consumer to keep receipt |
| Weight | 46.9 kg |
| Width | 59.4 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.