Product Code: PKE611CA3E
Our price £249.00
Featuring a frameless design in black ceramic glass, this electric hob will look great in any kitchen. As a built-in model, it lies flush with worktops, giving a seamless look to your kitchen counters. The PKE611CA3E is also fast, powerful, and easy to use.
Smart Frameless Design
With four cooking zones in three sizes, ranging from 1.2 to 2.2 kWh of power, this Bosch hob is suited to a range of purposes. Choose from nine power settings for each zone and adjust the heat with just one quick turn. A spacious layout ensures that pans can be moved around easily, and a side control panel keeps dials out of the way.
You can also cut down cooking time with the PKE611CA1E’s ‘Quick Therm’ feature, which allows the hob to heat up quicker than other ceramic models.
Easy and Safe
This Bosch hob features large dials, making them easier to grip, and settings easier to read. Adjusting heat at a glance gives you far better control over your food, and lets you prevent pots and pans from burning or boiling over.
Residual heat indicators also let you know when the stove’s surface is too hot to touch. Each zone has its own indicator, which uses red lights to clearly mark whether the zone is still heated. Try and stop accidents before they happen with these clever safety features.
What’s more, the PKE611CA3E is quick to wipe down, and you won’t have to clean a separate frame. As it’s a built-in model, there are no seams or gaps where food and crumbs can hide.
All-in-all, this Bosch hob has a simple, modern look to suit any kitchen. It measures 59.2 cm wide by 52.2 cm deep, so you can be sure to find a suitable home for it.
Take control of your cooking and save time on cleaning with the stylish PKE611CA3E from Bosch. Order yours today.
| Additional Information | Frameless design will add a contemporary touch to your kitchen |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Brand Name | Bosch |
| Colour | Black |
| Control Type | Dials - Non-retractable |
| Cooking Element 1 Power | Back Left - 2.2 kW |
| Cooking Element 2 Power | Front Left - 1.2 kW |
| Cooking Element 3 Power | Back Right - 1.2 kW |
| Cooking Element 4 Power | Front Right - 2.0 kW |
| Cooking Element Type | Ceramic |
| Depth | 52.2 cm |
| Height | 4.6 cm |
| Manufacturer | BSH Home Appliances Ltd |
| Number of Cooking Elements | 4 |
| Product Type | Built-In |
| Residual Heat Indicator | Yes |
| Weight (Approximate) | 7.4 kg |
| Width | 59.2 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.