Product Code: SMV6ZCX10G
Now £699.00
Was £849.00
Save £150.00
The Bosch SMV6ZCX10G dishwasher has an array of brilliant features to make cleaning your dishes a breeze. As a built-in appliance, it will fit seamlessly into your kitchen cupboards. With space to hold up to 14 place settings, you’ll have plenty of room for all the family crockery. Plus, the five temperature settings and six programmes offer plenty of flexibility. Reach for the SpeedPerfect button to get dishes cleaned in up to 65% less time. Plus, using PerfectDry, you can be sure every dish in your load is completely dry. And, thanks to the Silence 50° option, noise levels are kept to a minimum. Smart connected, you can even control this model with your smartphone or tablet.
| Bluetooth | No |
| Built-in or Freestanding | Built-in |
| Child Lock | No |
| Colour | Stainless Steel |
| Colour Group | Not applicable (Built In) |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 55 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Energy Efficiency Class | B |
| Features | PerfectDry SpeedPerfect Silence 50 |
| Half Load Supported | Yes |
| Height | 81.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Noise Level | 40 dB |
| No. of Programmes | 6 |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Place Setting Capacity | 14 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 48 kg |
| Shipping Width | 66 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Third Rack Installed | Yes |
| Water Consumption | 9 L |
| Water Protect System | Yes |
| Weight | 46.2 kg |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.