Product Code: SPS2IKW01G
Our price £449.00
Bosch has equipped this slimline dishwasher with some innovative features to make the after-dinner clean-up simple. Smart compatible, connect your appliance to your smartphone or tablet and enjoy convenient control and troubleshooting wherever you are. Reach for the SpeedPerfect button to get dishes cleaned in up to 65% less time. Plus, the ExtraDry feature dries your dishes at higher temperatures - with just one push of a button. What’s more, the Silence 50° option on the SPS2IKW01G reduces noise levels to the lowest minimum possible - perfect if you have little ones in the house.
| Bluetooth | No |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Electronic |
| Depth | 60 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Drying Technology | ExtraDry |
| Energy Efficiency Class | F |
| Half Load Supported | No |
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Noise Level | 48 dB |
| No. of Programmes | 5 |
| Number of Temperature Settings | 4 |
| Place Setting Capacity | 9 |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Dishwasher |
| Programmes | 5 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 45.5 kg |
| Shipping Width | 51 cm |
| Smart Connect | Yes |
| Third Rack Installed | No |
| Water Consumption | 9.5 L |
| Water Protect System | Yes |
| Weight | 41 kg |
| Width | 45 cm |
| Wi-Fi | Yes |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.