Product Code: WAN28258GB
Our price £479.00
Speed up your laundry routine with the WAN28258GB 8kg washing machine from Bosch. Thanks to SpeedPerfect, you can reduce cycle times by up to 65% without compromising on results. It works with most programs, loads sizes, and fabrics for complete flexibility. For added convenience, the Super Quick option washes smaller loads in either 15 or 30 minutes – ideal if you need something in a hurry. What’s more, Iron Assist gently steams freshly washed and dried clothes in just 20 minutes. Reducing wrinkles by up to 50%, you can spend less time at the ironing board.
| Additional Information | SpeedPerfect Super Quick 15/30 IronAssist ActiveWater Reload Function |
| Add laundry feature | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Touch |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 59 cm |
| Depth with Door Open | 106.3 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC motor |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 171 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level - Spinning | 72 dB |
| No. of Programmes | 20 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 0.46 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, Drain/Spin, prewash, vario speed, Spin speed reduction, single rinse, Outdoor, mixed load, ready, Shirts, easy ironing steam assisted, Night Wash, Temperature. |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Shipping Height | 90 cm |
| Shipping Weight | 68.7 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Water Supply | Cold |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 47 L |
| Weight | 67.7 kg |
| Width | 59.8 cm |
| Wi-Fi | No |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.