Product Code: WGG24400GB
Our price £599.00
Packed full of features and functions, the freestanding Bosch WGG24400GB washing machine will take the hassle out of doing the laundry. The ActiveWater feature gets the most out of every single drop of water, ensuring maximum efficiency with every load. Bosch’s revolutionary EcoSilence drive achieves maximum power with minimum energy loss – it’s so quiet, you’ll forget it's on. And, there’s a SpeedPerfect function that can produce optimum wash results in 65% less time, without compromising on cleaning quality. When you’re short on time, the Super Quick program can wash smaller loads in 15 and 30 minutes while the Anti-Stain function removes four of the most common stains.Â
| Additional Information | ActiveWater |
| Add laundry feature | Yes |
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Touch Control |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 58.8 cm |
| Depth with Door Open | 104.9 cm |
| Digital Inverter Motor | BLDC Motor |
| Door Opening Angle | 160 |
| Energy Efficiency Class | A |
| Height | 84.5 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 9 kg |
| Noise Level - Spinning | 71 dB |
| No. of Programmes | 22 |
| Out of Balance Protection | Yes |
| Power Consumption | 0.49 W |
| Product Category Group | White Goods |
| Product Type | Washing Machine |
| Programmes | Wool/hand wash programme, Cotton, Standard cold - 60 degree, Delicate / Silk, Eco 40-60, start/pause with reload function, Rapid 15 minute Quick wash, drain/spin, stain selection, prewash, vario speed, spin speed reduction, Less ironing, single rinse, mixed load, ready, Jeans, easy ironing steam assisted, Rinse plus, Sportswear, Temperature. |
| Quick Wash Option | Yes |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Shipping Depth | 69.2 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 74.5 kg |
| Shipping Width | 65.3 cm |
| Spinning Efficiency Class | B |
| Spin Speed | 1400 |
| Stackable | Yes |
| Steam Function | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Years warranty |
| Warranty Redemption Information | The 5 year Warranty needs to be registered within 3 month of purchase date. Either call Bosch customer service team on 0344 892 8979 or register online at bosch-home.co.uk |
| Water Supply | Cold |
| Water Usage on Standard Wash (litres) | 50 L |
| Weight | 73.7 kg |
| Width | 59.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.