Product Code: WTH85225GB
Our price £549.00
Packed with great drying features, heat pump technology, and nine programmes, the Bosch WTH85225GB ticks all the boxes. The large 8kg capacity can handle a variety of fabrics at the touch of a button. Try the Super Quick cycle which will dry a 1kg load in just 40 minutes – perfect if you’re in a rush. Or, the Anti Crease option loosens your laundry once the cycle has finished, preventing creases from setting in and reducing your ironing pile. Plus, this model is equipped with Auto Dry technology. Sensors constantly measure the temperature and moisture levels to protect your laundry from over-drying, stopping the programme once the desired level has been reached.
| Built-in or Freestanding | Freestanding |
| Child Lock | Yes |
| Colour | White |
| Colour Group | White |
| Control Type | Electronic |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 205 min |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 130 min |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 61.3 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Door Opening Angle | 170 |
| Drying Technology | Heat Pump |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Energy Efficiency Class | A++ |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Filter Full Indicator | Yes |
| Height | 84.2 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Load Capacity | 8 kg |
| Noise Level | 65 dB |
| No. of Programmes | 9 |
| Product Category Group | White Goods |
| Programmes | Cotton, Easy care, Shirts/blouses, delicates, Towels, Mixed Load, Super Quick 40 minutes program, Sportswear, Wool Finish, Timed Program Cold, Timed Program Warm |
| Remaining Time Display | Yes |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Shipping Weight | 49.5 kg |
| Shipping Width | 63 cm |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Warranty/Guarantee | 5 Year Warranty |
| Warranty Redemption Information | Automatic (consumer keeps receipt) |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Weight | 48.5 kg |
| Width | 59.8 cm |
We have partnered with Klarna to give you a great shopping experience.
How to shop with Klarna?
Add item(s) to your basket and then proceed to checkout.
Select Apply For Klarna Finance as your payment method.
Manage your orders and payments in the Klarna app.
Why choose Klarna?
Have any FAQ's? Visit Klarna to find out more.
Pay in 3 instalments
Split your purchase into three payments so you can spread the cost of your purchase over time. Enter the credit or debit card details of your choice and make automatic payments every 30 days. Your first instalment will be collected when your order is confirmed by the merchant and instalments 2 and 3 are scheduled 30 and 60 days later, respectively. No interest.
Klarna's Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.
Pay in 30 days
Get what you love today and pay up to 30 days after placing your order. No upfront payments.
Pay in 30 days is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. Ts&Cs and late fees apply.